Jak diagnozować i oceniać plamy na kominach na zewnątrz lub w pomieszczeniu i gdzie szukać oznak uszkodzenia komina?

W tym artykule opisano plamy pojawiające się na powierzchniach komina zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Identyfikujemy typowe ciemnobrązowe lub czarne plamy, a także białe lub jasne plamy lub biały pudrowy materiał, który pojawia się na murowanych powierzchniach komina.

Ważne: plamy na kominach, wykwity na kominie w ostatnim czasie bardzo często występują u osób, które tradycyjny kocioł grzewczy na paliwo stałe ( węgiel ) wymieniły na piec ekologiczny. Piece na ekogroszek, piece na pellet ( pelet ) lub brykiet oraz gazowe działają na innej zasadzie jak kotły i piece starszych typów. W przypadku tych nowych systemów grzewczych zachodzi zjawisko kondensacji w kominach, tworząca się wilgoć jest zabójcza dla kominów starego typu. Niezbędne jest frezowanie komina oraz montaż ceramicznych wkładów kominowych. Kompleksowe usługi tego typu wykonuje nasze firma Kms-Bud – Zobacz: https://www.kms-bud.pl/kontakt/ lub zadzwoń: Tel.: +48 790 407 781

białe plamy wykwity na kominie
białe plamy wykwity na kominie

Dyskutujemy: Co oznaczają białe plamy w proszku, gdy są znalezione na zewnątrz komina murowanego w pomieszczeniu lub na zewnątrz? Jak oceniać i diagnozować czarne lub brązowe plamy na ścianach z komina. Wycieki wody z komina prowadzi do uszkodzeń, które mogą pojawić się w pomieszczeniach na ścianach.

Plamy wewnętrzne i uszkodzenia ścian mogą być przyczyną wycieków z komina. Plamy kominkowe mogą wskazywać na wycieki i uszkodzenia komina.

Plamy i uszkodzenia kominiarza mogą być widoczne na poddaszu. Plamy, pęknięcia, oznaki wycieków i uszkodzeń komina mogą być widoczne w piwnicy.

Wyjaśniamy, co mogą oznaczać te plamy z komina, dlaczego mogą występować zagrożenia bezpieczeństwa oraz jak przystąpić do kontroli, renowacji i naprawy komina.

Jak oceniać i diagnozować czarne lub brązowe plamy na kominie?

Czarne plamy sadzy na gontach dachowych wokół kominów.

Plamy dachowe spowodowane wadami komina: w tej części dotyczącej plam na dachu w kominach lub wokół nich opisano, jak zidentyfikować i zdiagnozować czarne plamy na dachu spowodowane przez sadzę lub kreozot zmywający kominy budowlane, a my omawiamy możliwe bezpieczeństwo i zagrożenia pożarowe związane z tym stanem.

Ten artykuł koncentruje się na plamach na dachach spowodowanych problemami z kominem.

Sadza z kominka spłukująca dach – charakteryzująca się plamami pojawiającymi się poniżej i zgodnie z kominem

Podobnie sadza z spalin opalanych olejem spłukuje dach, charakteryzuje się tym samym wzorem barwienia wokół i pod kominem; również prawdopodobnie wskaźnik problemu operacyjnego z systemem grzewczym.

Ostrzeżenie o bezpieczeństwie spalin: Jeśli to samo sadzenie pojawia się na urządzeniu gazowym i wokół niego przewód spalinowy, występuje bardzo niebezpieczny stan i ryzyko śmiertelnego tlenku węgla produkcja wewnątrz budynek. Konieczne jest natychmiastowe działanie.

Plamy z zielonych, brązowych i innych ciemnych glonów na kominach

Przyczyna to komin z wadami: wkładka spalinowa jest pozioma z górną powierzchnią komina, bez przedłużenia, co zwiększa deszcz lub topniejące wody wjeżdżające do kanału dymowego, nie ma odpowiedniego górnego uszczelnienia korony, nie ma komina, a szczyt komina wydaje się nie rozciągać 2 stopy nad pobliskim grzbietem dachu.

Ale usprawiedliwiając te małe kłopoty, zauważ zielone plamy na tym kominie – to najprawdopodobniej barwienie glonów na powierzchniach cegieł i zapraw.

Ciemnozielone, brązowe lub czarne algi na kominach murowanych

Ciemne plamy w górnym środku ceglanego komina murowanego to prawdopodobnie glony rosnące w większym stężeniu na powierzchni muru, która jest najbardziej zwilżona przez spływ z komina.

Musielibyśmy jednak przeprowadzić kontrolę dachu ze znacznie bliższego, aby upewnić się, że nie patrzymy na osadzanie sadzy.

Czerwone plamy w kolorze rdzy w kominach

Czerwone lub rdzawe plamy w metalowym kominie lub kominach lub wokół nich mogą być spowodowane rdzą lub innymi jeszcze bardziej niebezpiecznymi przyczynami.

plamy wykwity na kominie
plamy wykwity na kominie

Przyczyny białych plam na kominie Zewnętrzne: wykwity

Definicja wykwitów
Biała pudrowa, puszysta, miękka lub krystaliczna plama znajdująca się na powierzchni muru jest zwykle wykwitem. Efflorescencja to sól mineralna pozostawiona na powierzchni podczas odparowywania wody.

Eflorescencja może pojawić się na zewnętrznych powierzchniach komina zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, a także wewnątrz samego kanału dymowego.

Kolory kwiatostanu
Podczas gdy biały lub jasnożółto-biały wykwit jest najczęstszą formą tej krystalicznej plamy pudrowej na powierzchniach murowanych, wykwity mogą pojawiać się również w innych kolorach, nawet brązowym, zielonym lub jasnożółtym. Kolor wykwitów.

Ważne, aby zdiagnozować przyczynę i wpływ wykwitów na kominy. Następnie zastosować renowację oraz naprawę komina.

Eflorescencja na kominie może być po prostu kosmetyczna – gdy dmuchany przez wiatr deszcz moczy boki komina i wymywa sole mineralne, które pozostają białe na powierzchni muru komina.

Uważaj: Ale wykwit może również oznaczać, że woda płynie w przewodzie kominowym lub strukturze komina. Konieczna jest dalsza kontrola diagnostyczna oraz naprawa i renowacja komina!

Pozostawiona bez nadzoru woda wchodząca do murowanego komina grozi uszkodzeniem kanału dymowego ( niebezpieczne ) i struktury komina ( niesłychanie i niebezpieczne ).

Wewnątrz budynku ważne jest sprawdzenie ścian budynku pod kątem oznak wycieku komina i może być właściwe przeprowadzenie profesjonalnej kontroli bezpieczeństwa i stanu całego kanału kominowego.

Lokalizacja plam dachowych oraz plam na kominie może pomóc w zdiagnozowaniu ich przyczyny

W przeciwieństwie do innych wzorów plam gontów dachowych pokazanych w naszej serii artykułów na temat diagnozy plam na dachu, czarne plamy spowodowane barwieniem sadzy przez komin lub brązowe plamy z rdzewiejącego komina lub komina, a czasem kombinacja tych dwóch będzie widoczna w szerokim pokosie wzdłuż boków i pod kominem i będzie mało widoczna gdzie indziej na dachu.

brązowe plamy na kominie
brązowe plamy na kominie

Uważaj: często widzimy, że górna część metalowych ramek wokół starszych metalowych kominów rdzewiała, ale może nie być zauważalna z ziemi.

Przeciekanie wody do komina grozi kosztownym uszkodzeniem pieca grzewczego lub kotła. Poszukaj plam wycieku wody na przewodzie kominowym i bazie komina wewnątrz budynku i dokładnie sprawdź górną część komina z zewnątrz.