Modułowe systemy spalinowe ze stali nierdzewnej to nowoczesna opcja w przystępnej cenie
Obecnie najbardziej optymalnym, niedrogim, bezpiecznym i najpopularniejszym rodzajem komina są modułowe rury ze stali nierdzewnej. Ze względu na swoje właściwości techniczne i właściwości pozwalają na tworzenie przewodów kominowych o dowolnej konfiguracji, długości wewnątrz lub na zewnątrz budynku, a także sprawne i bezpieczne usuwanie produktów spalania w tym tlenku węgla. Kominy modułowe są łatwe i dość szybkie w montażu, jeśli są prawidłowo zmontowane, mogą służyć przez dziesięciolecia.
Jeśli zamierzasz uszczelniać stary komin, zacznij renowację komina od jego frezowania. Frezowanie komina to pierwszy etap przed zamontowaniem ceramicznych wkładów kominowych. Ta metoda uszczelniania komina poprzez jego wstępne rozwiercanie, czyli frezowanie komina jest aktualnie najbardziej popularną metodą dostosowania starych kominów do nowych pieców grzewczych.
Istnieje kilka zasad i wymagań, których należy przestrzegać podczas instalacji komina, aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe i eksploatacyjne zarówno na samej trasie oddymiania, jak i w urządzeniach grzewczych. Istnieją również pewne zasady montażu komina i montażu na dachu. Przyjrzyjmy się im szczegółowo w tym artykule.
Główny zestaw zasad instalacji komina na dachu budynku
Aby zainstalować i zabezpieczyć komin na dachu budynku, musisz znać podstawowe zasady, którymi kierują się profesjonaliści wykonujący takie prace.
- Niezależnie od konstrukcji komina, jego całkowita długość musi wynosić co najmniej 5 metrów, aby zapewnić dobry poziom ciągu
- Jeśli dach budynku jest płaski, wysokość dachu komina nie powinna przekraczać jednego metra.
- Jeśli dach budynku jest spadzisty, wysokość dachu komina powinna wynosić co najmniej pół metra od kalenicy i około 1,5 metra od kalenicy.
- Jeśli komin zostanie usunięty z kalenicy w odległości 1,5-3 metrów, wysokość komina musi być taka sama jak kalenicy.
- Jeżeli komin jest usuwany z kalenicy w odległości większej niż trzy metry, rurę należy zamontować co najmniej 10 stopni od poziomej części kalenicy
- Jeżeli część daszka komina jest większa niż 1,5 metra należy go zamocować i zabezpieczyć linkami odciągowymi
Wysokość komina
Przed wykonaniem komina musisz zdecydować o jego wysokości. Jest wybierany zgodnie z parametrami przestrzeni życiowej. Im większy budynek, tym wyższa wysokość konstrukcji ceglanej.
Odpowiednio dobrana długość rur zmniejsza szybkość powrotu ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Jeśli rura jest zbudowana zbyt wysoko, straty ciepła wzrosną kilkakrotnie.
Prawidłowe przejście komina przez dach: wymagania dotyczące bezpieczeństwa i materiałów
Nisko położony komin ułatwi przedostanie się tlenku węgla do wnętrza pomieszczenia. Doświadczeni eksperci zalecają przestrzeganie parametrów przestrzeni życiowej. Wielkość konstrukcji ceglanej uzależniona jest od wysokości stropu.
Odpowiednio dobrana długość rur zmniejsza szybkość powrotu ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Jeśli rura jest zbudowana zbyt wysoko, straty ciepła wzrosną kilkakrotnie.
Montaż kominowy na dachu za pomocą wsporników
Przewód kominowy musi być zainstalowany w bezpiecznej odległości od sąsiednich budynków – np. zaleca się, aby wytrzymać co najmniej półtora metra od dachów pobliskich domów i obiektów.
Gdy wysokość rury przekracza półtora metra, konieczne jest dodatkowe przymocowanie komina, który jest zorganizowany za pomocą rozstępów. To urządzenie pomoże mocno przymocować komin do dachu, co ochroni konstrukcję komina przed podmuchami wiatru i innymi wpływami.
Uwaga! Bez usztywnienia rura wyższa niż 1,5 metra byłaby narażona na wiatr. Zawalenie się komina jest niezwykle niebezpieczne – praca nagrzewnicy może spowodować pożar, silny dym w pomieszczeniu, a nawet zatrucie tlenkiem węgla. Jednocześnie zawalenie się komina będzie wymagało kompleksowej i kosztownej naprawy całego systemu oddymiania.
Mocowanie kominowe często nazywane jest również obejmą kominową.