Jeżeli trafiłeś na tę stronę to oznacza, że ​​posiadasz urządzenia lub instalacje wyposażone w kominy do odprowadzania dymu powstającego w wyniku spalania, takich jak piece, kominki, kotły gazowe lub na paliwo stałe, piece o dużej mocy do produkcji żywności, samochody kabiny lakiernicze itp. 

Statystyki pokazują, zgodnie z oświadczeniami generalnego inspektora, że w 2020 roku około 50% pożarów, które miały miejsce w gospodarstwach domowych, powstało na skutek wadliwych lub nieoczyszczonych kominów, czy też czyszczenia przez nieprofesjonalne, nieautoryzowane osoby. Niestety, większość z tych pożarów powoduje ofiary w ludziach i znaczne szkody materialne.

Po co czyścić komin i naprawiać komin?

Ponieważ nieoczyszczony lub nienaprawiany okresowo komin jest źródłem inicjowania i / lub rozprzestrzeniania się pożarów. Dbanie o stan techniczny kominów zabezpiecza Twoje życie i mienie przed ryzykiem wystąpienia przykrych lub wręcz dramatycznych zdarzeń: wybuchów, pożarów, zatrucia tlenkiem węgla, dymu w domu, pracy elektrociepłowni poza optymalnymi parametrami, awarią kominków czy pieców grzewczych itp.

Ponadto samo prawo wymaga, abyś go wyczyścił i dbał o stan techniczny poprzez naprawianie kominów. 

„ Sprawdzanie, naprawa, izolacja termiczna i okresowe czyszczenie kominów są obowiązkowe. 

Również jeśli posiadasz kocioł grzewczy, świadectwo czyszczenia i stanu komina będzie wymagane przez firmy prowadzące działalność serwisową kotłów grzewczych.

Nie można zapominać o tym, że czyszczenie komina przez uprawnione firmy kominiarskie wpisuje się w wymogi norm przeciwpożarowych i gaśniczych (PSI), których nieznajomość często prowadzi do tragedii.

frezowanie-komina-1_ea6f2296e0cb8c8db5848e966b6fd566
naprawa kominów Gliwice

Dlaczego kominy się zapychają?

Przyczyny są w pewnym stopniu naturalne i wynikają z niewłaściwego użytkowania kotłów grzewczych, zaniedbania lub ignorancji. Najczęstsze to:

  • Przy stosowaniu paliwa drzewnego np. pelletu o nadmiernej wilgotności (przy stosowaniu drewna o wilgotności powyżej 20% lub drewna iglastego osadza się we wkładzie kominowym sadza niebezpiecznie wysoka);
  • Ukryte wady konstrukcyjne;
  • Korzystanie z improwizacji;
  • Eksploatacja obiektów energetycznego spalania bez nadzoru;
  • Zabrudzenie, nieokresowa konserwacja i brak weryfikacji komina po zakończeniu użytkowania.

Co się stanie, jeśli nie naprawisz komina?

Przede wszystkim narażasz swoje życie i integralność swojej własności, tworząc w ten sposób potencjalne źródło ognia.

„Niewykonanie weryfikacji, naprawy i okresowego czyszczenia przynajmniej raz w roku kominów w celu oddymiania, jak również niezrealizowanie ich elementów termoizolacyjnych karane jest karą ”.

Jednocześnie, niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy prawną powyższe fakty mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu grzewczego, ale także stanowią naruszenie w rozumieniu „prawa przeciwpożarowego” .

Kto musi zlecić naprawę i czyszczenie komina?

Właściciele lub użytkownicy kominów muszą zapewnić, że przynajmniej raz w roku podejmą wszelkie niezbędne środki w celu wykonania czynności przewidzianych prawem. Ich atrybuty obejmują przede wszystkim korzystanie z usług uprawnionych firm kominiarskich np. KMS-BUD – kom. 790 407 781

Warto wiedzieć, że jeśli jesteś posiadaczem kominka na paliwa stałe , jego czyszczenie zawsze odbywa się razem z czyszczeniem komina!

Ponadto, jeśli masz piec do pizzy, który działa na paliwa stałe, zalecamy czyszczenie go maksymalnie co 6 miesięcy, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i higieny żywności.

Montaż i naprawa kominów

Być może zauważyłeś, że Twój obecny komin jest bardzo zniszczony i chcesz go wymienić lub naprawić.

Skontaktuj się z nami, ponieważ posiadamy uprawnienia do budowy kominów oraz naprawy kominów, posiadamy także duże doświadczenie w montażu nowych kominów ze stali nierdzewnej, stalowych systemów kominowych oraz pompowanych systemów koncentrycznych do kotłów kondensacyjnych.

Co jeszcze musisz wiedzieć o kominach i ich naprawie?

Jak zwykle, aby ułatwić profesjonalne czyszczenie całego przewodu spalinowego komina, projektant instalacji musi zapewnić na każdym łuku 90 stopni drzwi rewizyjne. 

Niezależnie od tego, czy mówimy o kominach, które przestały być bezpieczne w eksploatacji (z powodu pęknięć lub uszkodzeń spowodowanych kwaśnym kondensatem), czy też nie są już kompatybilne z podłączonymi źródłami ciepła (np. Gdy pożądana jest wymiana źródeł ciepła, pracuje w oparciu o ciąg naturalny: piece, kominki itp., z innymi, które działają na zasadzie ciągu wymuszonego, zgazowania itp.), rozwiązaniem jest montaż ceramicznych wkładów kominowych lub stalowych systemów kominowych.

Call Now ButtonZadzwoń Teraz ! Szybki Kontakt