Co to jest pożar w kominie?

W przypadku niepełnego spalania paliwa w kotle należy zaznaczyć, że dotyczy to tylko paliw stałych, na ścianach komina odkładają się tłuste smoły, sadza. Niecałkowite spalanie może być spowodowane zbyt wilgotnym drewnem lub spalaniem różnych odpadów, takich jak tworzywa sztuczne, drewno lakierowane i inne opakowania, których niedoinformowani właściciele najłatwiej mogą się pozbyć spalając je. Przyczyną może być również niewystarczający dopływ powietrza do paleniska. Użytkownicy za bardzo go zamykają, ale gdy stwierdzą, że pali się słabo, otwierają przepustnicę powietrza, a wtedy moc płomienia znacznie się zwiększa i wbija się wysoko w komin. Jeśli na jego ścianach jest dużo sadzy, zapalają się. Im grubsza powłoka, tym wyższa temperatura, jaką osiągają, nawet 1000 stopni Celsjusza. Komin spala się i po takim zapłonie często wymaga naprawy. Jednak należy również zauważyć, że w kominach jest znacznie więcej powłok smołowych,jeśli właściciele odmawiają regularnych przeglądów i czyszczenia, co jest w ogóle niezgodne z prawem.

Jak usunąć powłoki smołowe?

Powłok smoły nie da się usunąć przez zwykłe czyszczenie komina. Wymagane jest frezowanie komina, które musi to zrobić firma budowlana z branży kominiarskiej zajmująca się frezowaniem kominów Katowice, rozwiercaniem kominów oraz szlamowaniem kominów.

Dlaczego pęknięcia przewodów kominowych są niebezpieczne?

Świeże powietrze wnika do komina przez szczeliny i chłodzi spaliny. To z kolei przyspiesza tworzenie się powłok smołowych. Gdyby pęknięty komin się zapalił, ogień przenikałby do sąsiednich pomieszczeń przez szczelinę, a jednocześnie dostałby się tlen i zwiększałby moc spalania. W kominach dobrej jakości, pomimo zapłonu, z reguły nic się nie dzieje. Znamy przypadki zapalenia się komina, a jego właściciel nawet o tym nie wiedział.

Ostatnio mieszkańcy domów i bloków często decydują się na kominy zewnętrzne wykonane ze stali nierdzewnej, do których podłączane piece.

Takie kominy posiadające wkład kominowy ze stali nierdzewnej mogą być bardzo dobrą decyzją, wystarczy wiedzieć, że muszą być trójwarstwowe. Pierwsza warstwa to wewnętrzna rura spalinowa, druga to izolacja termiczna, zwykle wykonana z wełny mineralnej, a trzecia obejmuje i zabezpiecza drugą warstwę. Tylko taki komin można zamontować na zewnątrz przy ścianie. W przypadku stosowania peletów warstwa wewnętrzna musi być wykonana z grubszej blachy, aby wytrzymała wysokie temperatury.