Kalenica – główne cechy, instalacja i przeznaczenie różnych typów. Jak wybrać i wykonać kalenicę własnymi rękami Metody mocowania kalenicy.

Montaż kalenicy pomiędzy połaciami dachu jest operacją końcową montażu dachu jak i świetlików dachowych. Ma za zadanie chronić złącze i umożliwić prawidłowe działanie systemu kratownicy. Dobrze zaprojektowana kalenica zapewnia wentylację przestrzeni pod dachem, zwiększając żywotność drewnianej lub metalowej ramy dachu.

Kalenica, przeznaczenie i rodzaje systemów dachowych

Dach domu to główne urządzenie chroniące dom przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto pełni rolę jednego z głównych elementów elewacji, działki i domu.

Zdecydowana większość systemów dachowych posiada taki element jak kalenica. Powstaje naturalnie na przecięciu połaci dachowych i jest najważniejszym elementem narażonym na obciążenia i uderzenia w każdych warunkach atmosferycznych. Grzbiet tworzy się pod kątem nachylenia większym niż 180°.

Kalenica powstaje naturalnie na przecięciu połaci dachowych i jest najważniejszym elementem dachu.

Dlaczego potrzebujesz kalenicy?
Na starych dachach kłoda pełniła funkcję kalenicy, dociskając główne pokrycie dachowe – gonty, pełniąc głównie funkcję estetyczną. Nowoczesne systemy dachowe posiadające świetliki dachowe również to uwzględniają, ale głównym celem urządzenia kalenicowego jest funkcjonalność, biorąc pod uwagę organizację wentylacji pokrycia dachowego i przestrzeni pod dachem.

świetliki dachowe na dachu płaskim
świetliki dachowe na dachu płaskim

Na starożytnych dachach kłoda służyła jako kalenica, naciskając na główne pokrycie dachowe

Eksploatacja mieszkania wiąże się z dużą ilością wilgoci w postaci pary podczas gotowania, prania czy czyszczenia na mokro. Jeśli te produkty nie zostaną usunięte z pomieszczenia, będzie ono wilgotne i niewygodne. Ponadto w takich warunkach rozwijają się różne grzyby i bakterie, które aktywnie wpływają na wszystkie elementy konstrukcyjne w postaci pleśni i gnicia konstrukcji drewnianych.

Drugim, nie mniej ważnym celem kalenicy dachowej jest ochrona miejsca przechodzenia zboczy przed wodą i innymi opadami i wiatrem, do których stosuje się różne uszczelniacze.

W zależności od kształtu dachu i kąta między zboczami łyżwy to:

  • stożkowy;
  • kąt;
  • tłoczone;
  • kręcony

Większość rolek wykonana jest z metalu. Jednak na niektórych rodzajach pokryć dachowych można stosować wkłady ceramiczne (pod dachówkę). Główny materiał pokrycia dachowego służy do formowania trzciny i kalenicy.

Na zboczach, które zbiegają się pod kątem mniejszym niż 180 °, do ochrony dachu stosuje się kosze . Specyfiką ich zastosowania jest to, że znajdują się poniżej poziomu dachu i prowadzą do systemu zbierania wody.

Kalenica do blach, blach profilowanych i płytek kompozytowych

Materiałem do wykonania części kalenicy jest blacha stalowa ocynkowana o grubości 0,7 mm. Często umieszcza się na nim dodatkową ochronę przed materiałami polimerowymi. Kolor pokrycia kalenicy dobierany jest do głównego koloru dachu. Gama kolorów odpowiada skali RAL.

Falista listwa kalenicowa wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,7 mm

Łyżwy montowane są za pomocą specjalnych łączników z elastycznymi podkładkami za pomocą uszczelek. Łączniki są często zawarte w zestawie materiałów dachowych, a kolor dobierany jest zgodnie z głównym kolorem powłoki.

Kalenica do pokrycia dachów łupkowych

W zależności od właściwości materiału rolka dobierana jest do niego w taki sam sposób jak do w/w nawierzchni. Jeśli używany jest zwykły szary łupek, stosuje się zwykły ocynkowany grzbiet. Mocowanie podczas montażu odbywa się za pomocą specjalnych gwoździ łupkowych z gumowymi uszczelkami.

Łyżwy ocynkowane najlepiej nadają się na dach łupkowy

Łupek jest obecnie dostępny w różnych kolorach. W takim przypadku rolka jest dobierana tak, aby pasowała do nawierzchni.

W przypadku kolorowej powłoki łupkowej możesz wybrać odpowiedni kolor wykończenia kalenicy

Kalenica do onduliny i podobnych materiałów

Przy użyciu tych materiałów kalenica jest dostarczana z dachem. Materiał produkcyjny jest taki sam jak powłoki bazowe. Również elementy złączne są wybierane według koloru.

Rolki Ondulin wykonane są z tego samego materiału co pokrowiec główny.

Zjeżdżalnie do płytek

Do takiego pokrycia dachowego wykonuje się kalenicę o specjalnym kształcie, która znajduje się w komplecie dostawczym.

Do rolek stosuje się te same produkty, co do gzymsu. Podczas perforacji okapowe wkładki okapowe dzielone są na trzy części, zwane gąsiorami. Podczas przygotowania folia ochronna jest usuwana z dolnej strony. Podczas montażu dachówkę zgina się na pół i montuje poprzez gięcie wzdłuż kalenicy dachu. Mocowanie odbywa się za pomocą czterech gwoździ dachowych – po dwa z każdej strony.

Kalenica dachu z dachówki bitumicznej montowana jest poprzez gięcie i mocowana gwoździami

Kalenica na dachu na rąbek

Grzbiet szwu na pokrycie dachu nie jest specjalnie wykonany. Powstaje podczas montażu dachu i nazywa się szwem kalenicowym. Połączenie równego szwu na kalenicy dachu jest wskaźnikiem umiejętności dekarza.

Na dachu z rąbkiem przejście między zboczami jest wykonane w postaci szwu kalenicowego

W przypadku innych rodzajów dachów, takich jak łupek, trzcina lub słoma, materiał kalenicy jest zwykle głównym materiałem pokrywającym.

Obliczanie wysokości kalenicy

Kąt nachylenia dachu ma ogromne znaczenie dla pomyślnego funkcjonowania wiejskiego domu. Zbyt mały kąt będzie sprzyjał nadmiernemu gromadzeniu się śniegu, a w efekcie możliwości przeciążenia systemu kratownicy. Duży kąt utworzy dach o dużej powierzchni, który wytrzyma duże obciążenia wiatrem. Jeśli w regionie przeważają silne wiatry, czynnik ten może decydować o żywotności całej konstrukcji. Oczywiście istnieje punkt pośredni, w którym oba czynniki są brane pod uwagę w interakcji. W centralnej Rosji kąt nachylenia 40 ° plus minus 5 ° jest uważany za optymalny.

kalenica na dachu
kalenica na dachu

Aby obliczyć wysokość kalenicy wystarczy skorzystać z elementarnej wiedzy z zakresu geometrii. Wstępne dane:

  • długość podstawy translacyjnej między punktami odniesienia nóg krokwi;
  • kąt nachylenia między nogą krokwi a translacją;
  • tabela wartości funkcji trygonometrycznych.

Wysokość kalenicy określa stosunek: H = L: 2 x tg>, gdzie: H – wysokość kalenicy; L – odległość między punktami odniesienia krokwi, wynosi pięć metrów; tg> to tangens kąta, w naszym przypadku 0,83 dla kąta 40°. Tak więc H = 5: 2 x 0,83 = 2,08 metra.

Wysokość grzbietu jest określona wzorem H \u003d L: 2 x tg>, gdzie H jest wysokością grzbietu, L jest odległością między punktami odniesienia krokwi, tg> jest styczną kąta.

Montaż na kalenicy

Warunkiem koniecznym montażu kalenicy jest mocna skrzynka w przestrzeni pod kalenicą z dwóch lub trzech desek przybitych bez szczeliny. Początek montażu kalenicy wykonuje się od strony przeciwnej do kierunku wiatru przeważającego w tym miejscu. W takim przypadku zakładka będzie po stronie zawietrznej.

Prace montażowe kalenicy, jak i całego dachu, należy wykonywać przy suchej, bezwietrznej pogodzie. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie urządzeń ochronnych. Przed rozpoczęciem pracy nie używaj silnych narkotyków, zwłaszcza alkoholu.