Niewłaściwa obróbka komina ceramicznego, niewłaściwe uszczelnienie lub użycie materiałów wątpliwej jakości może, na przykład, spowodować zbieranie się wilgocie skutkujące brzydkimi wykwitami.

Obróbka kominowa, mimo że jest jedną z najważniejszych prac dekarskich, przysparza wykonawcom wielu problemów. Niewłaściwe uszczelnienie komina powoduje nieszczelność, zawilgocenie konstrukcji i izolacji. Aby tego uniknąć, warto zabezpieczyć komin przez dach.

jak naprawić komin - metody

jak naprawić komin – metody

Uszczelnienie komina taśmą dachową

Specjalną listwę dachową umieszcza się najpierw od dołu, potem z boków, a na końcu od tyłu komina. Bardzo ważna jest regulacja długości listwy wystającej poza komin . Zwykle wystarcza fragment dłuższy od szerokości komina o około 20-30 cm (tak, aby listwa wystawała po obu stronach 10-15 cm). Ale decyduje o tym materiał pokrycia dachowego – jak jest ułożony w danym miejscu, a nie sztywne zalecenia. Taśma musi kończyć się „za falą” (to znaczy zawsze „w dół”, a nigdy „pod górę”). To założenie również w pewnym stopniu determinuje miejsce zagięcia listwy na boku komina oraz to, jak bardzo leży ona na dachówce i jak bardzo przylega do komina. Dobrze by było, gdyby jego krawędzie na kominie ze wszystkich stron znajdowały się na tej samej wysokości w stosunku do płaszczyzny dachu.