Uszczelnianie komina Zabrze

Kominy w domach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu zostały wykonane według innych wymagań niż dzisiaj. Oznacza to, że bezpieczeństwo Twojej rodziny może być zagrożone i należy podjąć pilne działania. Każdy komin wybudowany przed latami pięćdziesiątymi był wykonany z cegieł lub pustaków kominowych. Najczęstszym problemem w starych domach jest to, że kominy nie są ocieplone (wtedy nie było to wymagane), a tynk ma pęknięcia, szczeliny lub odrywa się. 

Jeśli twój komin w Zabrzu wymaga usługi:

naprawa komina, uszczelnianie komina, renowacja komina, szlamowanie komina, naprawa kominów, uszczelnianie kominów, renowacja kominów, szlamowanie kominów.

Zapraszamy do kontaktu:

KMS-BUD

ul. Ogrodowa 4A 44-120 Pyskowice (woj. śląskie)
Tel.: +48 790 407 781
E-mail: meka@kms-bud.pl
Nr NIP: 645 196 74 63

Zapraszamy klientów z Zabrza do skorzystania z naszych usług kominiarskich. Zbudujemy nowy komin, zamontujemy systemy kominowe lub naprawimy stary zepsuty komin. Zaufaj profesjonalistą w dziedzinie kominów.

Izolacja komina, montaż wkładów kominowych – Zabrze

Wiele osób, które mają stare domy i zepsute kominy, po prostu nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest izolacja komina. Przedstawiamy niektóre z przyczyn konieczności wykonania wkładu kominowego i ocieplenia komina przed użyciem kominka lub innego źródła ciepła opalanego paliwem stałym ( węgiel, pellet, pelet, ekogroszek ):

  • Gdy komin nie jest izolowany, różnica temperatur spowoduje kondensację w kominie, co za skutkuje wykwitami sadzy i wilgoci na kominie.
  • Zawsze, gdy używany jest komin, wewnątrz komina gromadzi się smoła (obecna zwłaszcza w przypadku kominów nieizolowanych) i łatwopalna sadza. Iskra może zapalić smołę, wywołując niebezpieczny pożar komina.
  • Gdy komin nie jest izolowany, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że tlenek węgla i inne toksyczne opary zostaną uwolnione do domu przez pęknięcia lub szczeliny.
  • Pęknięcia w murze komina w pobliżu materiałów palnych oznacza uszkodzenie komina, zagrażając domowi. Ceramiczne wkłady kominowe rozwiążą ten problem
  • Jeśli do komina zostanie zastosowane nowoczesne gazowe źródło ciepła, ogromne ilości wytworzonej skroplin przylgną do muru. Zimą wilgoć będzie przechodzić przez cykle zamrażania i rozmrażania, co powoli uszkadza mury komina.
  • Kominy bez izolacji mają niską wydajność, ponieważ zwykle mają słaby ciąg i dym nie jest prawidłowo odprowadzany  

Uszkodzony komin murowany wymagający renowacji oraz naprawy.

Cegły wykonane przed 1900 r. w Zabrzu miały znacznie lepszą jakość niż cegły dzisiejsze, zwłaszcza ze względu na metodę ich wypalania. Mimo swojej niesamowitej trwałości już są stare, cegła jest uszkodzona, popękana, połamana, a zaprawa między cegłami może być naruszona. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania naprawcze oraz renowacyjne, komin zacznie się wyginać i ostatecznie się zawali. Gdy zaprawa psuje się, struktura komina staje się znacznie bardziej podatna na uszkodzenia pod wpływem wilgoci, co prowadzi do uszkodzenia komina

Odległość od materiałów palnych

Dawniej przestrzeń pomiędzy kominkiem a materiałami palnymi nie była wymogiem bezpieczeństwa. Stwierdzono, że zapłon belki stropowej może zająć kilka lat. Po wystawieniu drewnianych belek na działanie ciepła w pobliżu kominka, nawet po 50 latach bezproblemowego użytkowania, nagle zapalą się z powodu wielokrotnego narażenia na ciepło.  Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego kominiarza, aby ocenić potencjalne zagrożenie ze strony komina przed ponownym użyciem. Stare domy, kominy są piękne, ale stare kominy nie zawsze są bezpieczne. Skontaktuj się z profesjonalistami w tej dziedzinie w celu corocznej kontroli komina, orurowania lub wymiany komina oraz aby udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące bezpieczeństwa kominka. 

Dlaczego musimy czyścić kominy w Zabrzu?

  • Brak ich czyszczenia zwiększa ryzyko pożaru , ponieważ są zatkane sadzą i innymi pozostałościami po opalaniu w kotle na paliwo stałe.
  • Zmniejsza sprawność pieca, kotła, kominka. 
  • Zwiększa ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. W przypadkach, gdy komin jest zablokowany, dym nie może się wydostać, a tym samym staje się niebezpieczny.

Dlaczego kominy się zatykają?

  • W przypadku kotłów lub pieców gazowych kondensacja kwasu powstająca w wyniku spalania prowadzi do przemieszczania się cegieł. Przemieszczone cegły mogą zatkać kosz.
  • Pod względem spalania paliwo drzewne ( np. pelet, pellet ) o wilgotności powyżej 20% może doprowadzić do zatkania komina.
  • Latem w kominie mogą gniazdować ptaki. Muszą zostać wypłoszone, ponieważ zapychają komin.
  • Komin może się również zatkać z powodu niewłaściwej konstrukcji lub improwizacji w jego naprawie.
  • Brud, pajęczyny, papiery lub nawiane przez wiatr liście mogą dostać się do komina i zablokować go.

Mokre drewno, pelet, pellet.

Pamiętaj, że suche drewno opałowe usuwa parę. Za suche i dobre dla pieca uważa się drewno o wilgotności 10-20%, czyli te, które przez dwa lata znajdowały się w pomieszczeniu pod dachem. Jeśli trzymasz drewno na zewnątrz bez ochrony przed deszczem, prawdopodobnie masz więcej niż 30% wilgotności. A to w pewnych warunkach może powodować dyskomfort związany z kondensatem w kominie. Nie rozmawiamy nawet o zielonym drewnie. 

Zalety nowego komina:

  • Nadaje się do podłączenia do źródeł ciepła na paliwo ciekłe lub gazowe, takich jak kominki , piece na drewno , kotły dużej mocy, ogrzewanie przemysłowe, kotły na pellet, kotły na pelet.
  • Jest odporny na wysokie temperatury i szoki termiczne, jest wyjątkowo bezpieczny w użyciu, dzięki czemu Ty i Twoja rodzina możecie spać spokojnie
  • Zapewnia sprawne odprowadzanie spalin i dymu, determinując pracę przy maksymalnej wydajności źródeł ciepła
  • Bardzo odporny na kwaśną kondensację i nadmierną wilgotność
  • Montuje się go szybko, ponieważ składa się z prefabrykatów, wewnątrz lub na zewnątrz domów
  • Dzięki optymalnej pracy ciągu wpływa na mniejsze zużycie paliwa i większą oszczędność
  • Profesjonalny komin z wkładem ceramicznym to inwestycja na całe życie