Utrata ciepła jest prawdopodobnie głównym wskaźnikiem przy projektowaniu domu w dzisiejszych czasach. Coraz większą popularnością cieszą się również domy pasywne z pompami ciepła. A jednym z głównych marnotrawców ciepła jest wentylacja. Szacuje się, że straty wentylacji stanowią od jednej piątej do połowy wszystkich strat ciepła w domu. Wszyscy wiedzą, że wentylacja jest potrzebna w kuchni dla kolektora pary i urządzeń sanitarnych. Ale nawet tam oszczędzając, wciąż myślimy o czymś takim – jak połączyć wszystko w jedną rurę i stworzyć zamknięty obieg. Albo skoro kolektor parowy może odbierać kilkaset metrów sześciennych powietrza na godzinę, okna są teraz szczelne, a powietrze trzeba skądś pobierać, zasysa powietrze z kominków, kominów, kominów wentylacyjnych , czasem z kotłów gaśniczych. Dodatkowo zaleca się do 50 m3 powietrza na osobę na godzinę (~15m3/h dla salonów i sypialni). I gdzie powstają produkty przemiany materii i inne zanieczyszczenia. Podwyższony poziom dwutlenku węgla jest doskonałym pożywką do namnażania się bakterii. Jest to częsta przyczyna bólów głowy i złego samopoczucia. Wszystkie te szczegóły może nie mają większego znaczenia, gdy temperatura w pomieszczeniu jest bardzo niska, a metabolizm zwalnia, ale gdy temperatura trochę wzrośnie, dostaniemy również świeże powietrze ( podobnie działa rekuperacja ). Świeże powietrze jest bardzo potrzebne do myślenia lub pracy umysłowej.

naprawa systemów wentylacji oraz kominów spalinowych
naprawa systemów wentylacji oraz kominów spalinowych

Nowoczesne systemy wentylacyjne nie są tanie. Ponadto często jest mylony z obliczaniem ich pojemności. Właściwa automatyzacja wymaga kosztownej automatyzacji. A oszczędności nie są jeszcze mierzone, gdy marzysz o jednym, a kupujesz drugie. A ta inwestycja nie spełnia swoich funkcji i marnuje Twoje pieniądze. Dlatego przy wyborze systemu wentylacji bardzo ważne jest, aby wszystko obliczyć. Prostszy, ale funkcjonalny i energooszczędny system jest lepszy.

Przezwyciężyć problemy z dostawami ciepła

O wartości ciepła myślimy zwykle tylko zimą, kiedy otrzymujemy ogromne rachunki za ogrzewanie. Większość z nas nie ma wpływu na koszty ogrzewania, ponieważ są one podłączone do systemu centralnego ogrzewania, który często jest całkowicie wyeksploatowany. Z drugiej strony system centralnego ogrzewania nie jest dostępny dla wszystkich. Podczas budowy domu prywatnego lub budynków przemysłowych lub zwiększania mocy produkcyjnych energia jest potrzebna nie tylko do ogrzewania, ale także do procesów technologicznych.

Firmy instalujące systemy ogrzewania są gotowi pomóc Państwu przezwyciężyć problemy z dostawami ciepła i znaleźć dla Państwa najbardziej optymalne rozwiązanie. Potrafimy nie tylko doradzić, zaprojektować czy zamontować kotłownię, centralę grzewczą czy cały system. Możemy również zmodernizować lub odnowić istniejące systemy, aby obniżyć koszty, niezawodność lub dostosować się do innych potrzeb.

Racjonalna oszczędność energii

W prawie wszystkich krajach europejskich oszczędzanie zasobów naturalnych jest uważane za jeden z priorytetów, dlatego coraz większą popularnością cieszą się gazowe kotły kondensacyjne wykorzystujące ciepło pary wodnej do ogrzewania oraz nowoczesne pompy ciepła. Ta funkcja kotła pozwala zaoszczędzić do 35%. energii, a sprawność kotła może sięgać nawet 109 proc.

Kotły kondensacyjne mogą być instalowane zarówno w systemach konwencjonalnych, jak i niskotemperaturowych. W takim przypadku mogą to być zarówno grzejniki o wyższej sprawności cieplnej, jak i system ogrzewania podłogowego. Niewątpliwie najwyższą sprawność kotłów kondensacyjnych uzyska się w układzie niskotemperaturowym, gdzie idealne warunki do kondensacji powstają, gdy temperatura wody powracającej z układu nie osiąga temperatury punktu rosy (30-50 ºC).

nowoczesne systemy wentylacji
nowoczesne systemy wentylacji

Kotły kondensacyjne są najbardziej użytecznym zastosowaniem zaawansowanych technologii do ogrzewania domowego i przemysłowego. Możliwość znacznego zmniejszenia zużycia gazu zmusza konsumenta do wyboru kotła bardziej ekonomicznego niż dotychczas stosowane tradycyjne. Szacuje się, że zużycie gazu można zmniejszyć nawet o 35% rocznie, podobnie jak koszty gazu. Taki wynik można osiągnąć w ogrzewanej przestrzeni, zapewniając wysoką sprawność, nieogrzewanie, proces kondensacji bez gorącej wody, szeroki zakres modulacji płomienia oraz komfortową temperaturę przy najniższych stratach w niskotemperaturowym układzie grzewczym).

Zawory zwrotne to ważny element systemu grzewczego

Zawór zwrotny lub klapa zwrotna to elementy stosowane w systemach ogrzewania z pompą ciepła, które pozwalają na kontrolowanie przepływu płynu grzewczego w obiegu.

Zawór zwrotny jest umieszczany na rurociągu, który zasilany jest przez pompę ciepła i służy do zapobiegania cofaniu płynu grzewczego w kierunku pompy. Działanie zaworu polega na tym, że podczas przepływu płynu grzewczego w kierunku ogrzewanych pomieszczeń, zawór jest otwarty i pozwala na swobodny przepływ płynu. Natomiast gdy przepływ płynu zaczyna się odbywać w kierunku pompy, to zawór zamyka się automatycznie, zapobiegając cofaniu płynu i tym samym minimalizując straty energetyczne.

Klapa zwrotna działa w podobny sposób, jednak jest zwykle stosowana na zakończeniu obiegu grzewczego, po stronie powrotu. Dzięki temu, gdy przepływ płynu grzewczego zaczyna się odbywać w kierunku pompy, klapa zamyka się, blokując przepływ płynu.

Zawory zwrotne i klapy zwrotne są istotnymi elementami systemów ogrzewania z pompą ciepła, ponieważ pozwalają na optymalizację działania instalacji, zwiększenie efektywności energetycznej oraz minimalizację kosztów eksploatacyjnych.