Wprawdzie za oknem prawdziwie letnia pogoda, ale kalendarz nie kłamie. Nadchodzi jesień, a wraz z nią zimniejsze dni. Odkręcimy kaloryfery, uruchomimy piece i kotły. Ważne, żeby użytkować ogrzewanie w sposób bezpieczny. Czad to podstępny zabójca. Żeby się przed nim chronić, już dzisiaj należy zadbać o właściwe przygotowanie kominów. O czym przypomina akcja Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy „Sadza płonie. Czas zabija. Żyj”.

 

Wraz z sezonem grzewczym rośnie  ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć osób tlenkiem węgla z uwagi na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. Czad co roku zabija w Polsce ponad 100 osób, o czym mówią dane Państwowej Straży Pożarnej. Wiele z tych tragedii dałoby się uniknąć, gdyby we właściwym stanie były utrzymane kominy, a piece przechodziły regularne przeglądy.

Jak ważną sprawą są oczyszczone i zadbane przewody spalinowe oraz wentylacyjne zwraca uwaga Międzywojewódzki Cech  Kominiarzy w swojej akcji informacyjnej.  I przypomina, że Prawo  budowlane to na właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych nakłada obowiązek wykonywania okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.