Jest mało prawdopodobne, aby nowoczesne kominy, które są dobrze zaprojektowane, skonstruowane i konserwowane, miały wady lub działały w sposób niepożądany. Mogą jednak wystąpić problemy.
Jedną z czterech najlepiej udokumentowanych przyczyn problemów z kominem jest niewystarczający ciąg. Objawy obejmują część dymu lub oparów, ale nie wszystkie, które ulatniają się do pomieszczenia bez żadnych oznak wdmuchiwania z powrotem przez przeciąg. W rezultacie zadymienie jest stałe i zwykle występuje niezależnie od warunków pogodowych, chociaż wiatr może poprawić lub pogorszyć sytuację. Jedną z metod rozwiązania tego problemu jest rozwiercanie komina, poprzez wykonanie frezowania komina. Zobacz ceny frezowania kominów.
Głód powietrza – Niewystarczający ciąg, słaby cug
Wszystkie urządzenia spalające paliwo stałe potrzebują dopływu powietrza do pomieszczenia, aby wspomagać spalanie. Niewystarczający przepływ powoduje zmniejszoną prędkość powietrza przez otwór kominka, co zapobiega przedostawaniu się całego dymu do komina.
Jest to bardziej prawdopodobne w nowoczesnych mieszkaniach o wysokim poziomie izolacji lub w pomieszczeniach dobrze zabezpieczonych przed przeciągami z posadzką z litego betonu.
Test – Otwórz drzwi lub okno, najlepiej gdy nie ma wiatru, aby skomplikować sprawę. Jeśli zmniejszy się palenie w pokoju, problemem jest zwykle głód powietrza.
Środek zaradczy – Sprawdź, czy wentylacja w pomieszczeniu jest zgodna z regionalnymi przepisami budowlanymi. (Aby uzyskać przewodnik po przepisach dotyczących kominów i przewodów kominowych. Kliknij tutaj ) Może być konieczne wpuszczenie większej ilości powietrza do pomieszczenia, jednocześnie unikając nieprzyjemnych przeciągów.
W pierwszej kolejności sprawdź, czy jest możliwe zmniejszenie ilości powietrza napływającego do komina tak, aby „zapotrzebowanie” na powietrze było mniejsze. Duża gardziel nad ogniem powinna być zmniejszona do 110 mm ± 10 mm, aby zapewnić płynne, opływowe wejście do komina. Otwór gardzieli można również regulować za pomocą łatwego w montażu ogranicznika gardzieli, aby dopasować ciąg kominowy, gdy komin jest ciepły, jednocześnie umożliwiając pełne otwarcie w celu ponownego rozpalenia ognia, gdy komin jest zimny.
Zamontowanie kratki żaluzjowej lub wentylatora nad drzwiami może również pomóc, pobierając powietrze z pomieszczenia wewnętrznego, które jest cieplejsze niż powietrze na zewnątrz. Pomocne mogą być również dodatkowe wloty powietrza mocowane w deskach podłogowych sąsiadujących z paleniskiem lub w ścianach, jeśli podłoga jest solidna.
W niektórych przypadkach najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z głodem powietrza jest zainstalowanie nowoczesnego grzejnika w miejscu otwartego ognia. To drastycznie zmniejsza ilość powietrza wprowadzanego do komina z pomieszczenia.
Zbyt duży otwór kominkowy
Tam, gdzie otwór kominka jest zbyt duży w stosunku do przewodu kominowego, prawdopodobne jest zadymienie, szczególnie w przypadku źle uformowanego gardzieli. Problem jest bardzo powszechny w przypadku kratek dla psów lub koszy stojących w bardzo dużych otworach.
Test – Wszystko, co można zrobić, to sprawdzić wielkość komina i porównać go z otworem. Jeśli rozmiar komina nie jest równy 15% otworu kominka, często może wystąpić zadymienie. Istnieje jednak wiele zmiennych czynników, więc trudno jest ustalić jednoznaczną zasadę.
Rozwiązanie – Zmiana rozmiaru przewodu kominowego jest zwykle kosztowna, podczas gdy zmniejszanie rozmiaru otworu jest często niepraktyczne. Jedyne, co można zrobić z kominkiem wpuszczanym, to rozważyć zastąpienie go zamkniętym grzejnikiem pokojowym. (Aby uzyskać przewodnik po rozmiarach kominów i przewodów kominowych. Kliknij tutaj )
Jednakże, jeśli klient życzy sobie zachować kratkę dla psa lub podobną, często można przezwyciężyć palenie, mocując metalową tablicę rejestracyjną na spodzie górnej części wnęki. Powinno temu towarzyszyć metalowy daszek nad ogniem, którego zwężony koniec wystaje przez tablicę rejestracyjną tak wysoko, jak to możliwe, aby połączyć się z przewodem kominowym.
Inną opcją jest zainstalowanie specjalnie zaprojektowanego wolnostojącego kominka ze zintegrowanym ogranicznikiem gardzieli. Taki kominek można umieścić w dużej wnęce bez wystąpienia cofania się dymu, pod warunkiem, że wysokość wnęki nie jest większa niż wylotowy koniec daszka, a przewód kominowy jest prawidłowo wykonany.
Częściowa blokada lub zwężenie przewodu kominowego
Zwykle występuje to przy zmianach kierunku w kominie (zagięcia/przesunięcia) i może być spowodowane złym wykonaniem lub gromadzeniem się ciał obcych/sadzy na zakręcie. Częstą przyczyną jest zaprawa, która spadła do komina podczas budowy i teraz częściowo blokuje zagięcie.
Test – Inspekcja za pomocą odpowiedniego sprzętu fotograficznego lub szczotek kominiarskich. Każda z metod powinna ujawnić wszelkie przeszkody, a szczotki zamiatające mogą je usunąć, jeśli na końcu jest zamocowany skrobak.
Środek zaradczy – W szczególnie złych przypadkach, jeśli blokady nie można usunąć w inny sposób, trzeba będzie otworzyć przewód kominowy w celu oczyszczenia.
Zbyt niskie przesunięcie komina, zbyt gwałtowne lub zbyt długie
Kanały spalinowe są często przenoszone lub „przesuwane” na jedną stronę ściany komina, aby zrobić miejsce dla innych przewodów kominowych lub ominąć kominek na górze. Czasami to przesunięcie jest za małe, zagięcie za gwałtowne lub długość trawersu za długa. Czasami wszystkie trzy wady znajdują się w jednym przesunięciu. Rezultatem jest słaby ciąg kominowy i zadymiony ogień.
Test – Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia przebiegu przewodu kominowego jest często za pomocą pręta kominiarza lub odpowiedniego sprzętu fotograficznego. To wskaże wysokość pierwszego zagięcia i da pewne pojęcie o kącie ciągu.
Rozwiązanie – Zwykle nie ma alternatywy dla otwarcia przedniej ściany kominowej lub tylnej, jeśli znajduje się ona na ścianie zewnętrznej, i odbudowania naruszającej części przewodu kominowego. Jest to tak poważna operacja, że należy najpierw sprawdzić wszystkie inne możliwe przyczyny zadymienia.
Podsumowanie
Przed zdiagnozowaniem problemu zaleca się, aby najpierw odbyła się dyskusja z klientem w celu ustalenia wszelkich przydatnych informacji o możliwej przyczynie (przyczynach). Przydatne pytania, które należy zadać, obejmują: kiedy problem został zauważony po raz pierwszy; kiedy pożar lub urządzenie było ostatnio serwisowane i kiedy komin był ostatnio czyszczony; i czy zmieniło się coś we właściwości, co może wpłynąć na przepływ powietrza?