Po zakupie kotła grzewczego, kolejnym krokiem jest połączenie pieca do komina. Połączenie może znajdować się za lub nad kotłem grzewczym. Piece grzewcze są zwykle wyposażone od razu w rury łączące o grubych metalowych ściankach. Przyłącze fabryczne służy do podłączenia pieca do pobliskiego komina. Jeżeli otwór głównego komina znajduje się dalej od pieca grzewczego, można go podłączyć za pomocą przedłużenia komina.

Zobacz ofertę pieców i kotłów grzewczych w Gliwicach –> https://www.merkurygliwice.pl/

Projekt połączenia kominowego

Bardziej złożona opcja pojawiła się właśnie w mieszkaniu z poddaszem, gdzie na ostatniej kondygnacji na ścianie oporowej zbudowano komin modułowy, a nisko położony został piec grzewczy. Trzeba było rozwiązać kilka problemów, jedynym otworem, przez który mógł przejść komin, była jednocześnie klatka schodowa. Miałem problemy z kominem o większej średnicy i gorącymi ścianami. Specjalistów poproszono o znalezienie rozwiązania.

Zazwyczaj nie jest przygotowywany osobny projekt podłączenia kotła grzewczego do komina, nie są wymagane osobne pozwolenia na budowę. Przy planowaniu należy wziąć pod uwagę wymagania przeciwpożarowe, ocenić wpływ ciepła na sąsiednie przegrody i wybrać opcję, która najlepiej pasuje do wnętrza.

Trzeba wiedzieć, że rura łącząca nie może się zwężać. Jeżeli średnica otworu w kominie głównym wynosi 200 mm, to średnica wewnętrzna rury łączącej nie powinna przekraczać 200 mm. Jeżeli rura łącząca znajduje się nad komorą grzewczą i jest odsłonięta, należy ją dopasować do planowanego komina lub wykończenia ściany. Po uprzednim wyfrezowaniu komina Użyłem białego kamienia dekoracyjnego.

Powszechne jest klasyfikowanie kolorów według kolorystyki RAL. Tak więc, gdy kolorysta znajdzie odpowiedni kolor, rura łącząca jest pomalowana na wymagany kolor. Rura może mieć również powierzchnię stalową lub miedzianą. Rury otwarte są zwykle zabezpieczone dodatkową warstwą izolacji. Firma KMS-BUD wykonuje zewnętrzną powłokę rury z litej blachy, dopasowuje rury kominowe do konkretnego kotła grzewczego i maluje je na wybrany kolor.

elastyczny wkład kominowy ALUFOL
elastyczny wkład kominowy ALUFOL

Armatura

Połączenie wymagało sporo okuć. Jednym z najważniejszych technologicznych elementów łączących jest przejście pomiędzy wkładem ceramicznym komina modułowego a metalowym kominem łączącym. Dostarczyli go sprzedawcy komina modułowego „Tona”.Bez bezpośredniego zastosowania przejścia i połączenia istnieje duże prawdopodobieństwo, że styk będzie nieszczelny i istnieje ryzyko zerwania kolanka ceramicznego.

Komin łączący składał się z otwartej rury kominowej znajdującej się w komorze grzewczej paleniska oraz izolowanego komina, który będzie otwarty. Długość konstrukcji wynosiła około 3 metry, więc do rury użyto wspornika.

Podłączenie pieca grzewczego do komina

Piec grzewczy jest umieszczony dokładnie tam, gdzie będzie stał. Dno szklanych drzwi znajduje się zwykle około 40 cali od podłogi. Dno szklanej kapsuły kominkowej znajduje się zwykle poniżej, więc trzeba wcześniej zadbać o jędrne wzniesienia.
Montaż rozpoczynamy od góry, łącząc kolanko z otworem kominowym modułowym. Jest to jeden z najbardziej odpowiedzialnych etapów prac, od którego zależy szczelność połączenia.

Po włożeniu kolanka dokładnie mierzy się odległość do ogniska, a wszystkie części są wzmacniane. Rury muszą być połączone ze sobą nitami ze stali nierdzewnej.