Smaku potraw przygotowywanych w piecu zewnętrznym czy grillu nie da się uzyskać w piekarniku gazowym.

Piece ogrodowe

Piec ogrodowy to inne akcesorium od grilla ogrodowego , ale równie przydatne i łatwe w budowie. W rzeczywistości konstrukcja może obejmować zarówno piekarnik, jak i grill, ale można ją również wykonać osobno.

To bez wątpienia dodatek, który zasługuje na Twoją uwagę, jeśli mieszkasz w domu i chcesz cieszyć się wyjątkowym aromatem, jaki daje przygotowywanie potraw w piecu opalanym drewnem z kominem ceramicznym.

Przydatność piekarnika, pieca ogrodowego. Przetwory, które można w nim ugotować

W piekarniku ogrodowym można przygotować wiele pysznych dań, które nabiorą szczególnego smaku. Możesz przygotować zarówno tradycyjne polskie oraz śląskie potrawy, jak i dania kuchni międzynarodowej. To bardzo przydatny dodatek do pensjonatów, które chcą zachwycić swoich gości wybranymi smakami.

W piecach ogrodowych z kominami z wkładami kominowymi  można wypiekać produkty według tradycyjnych receptur śląskich receptur ( Gliwice, Zabrze, Lubliniec, Częstochowa, Opole ) – domowy chleb, gliniane garnki wypiekane na drewnie, bułki, wafle kukurydziane i wszelkiego rodzaju śląskie zapiekanki. Można z nim również przygotować pizzę na palenisku, tak jak robią to Włosi. Jeśli zdecydujesz się zbudować przydomowy piekarnik z wędzarnią, możesz go użyć do wędzenia tradycyjnych wędlin oraz mięs.

budowa pieca ogrodowego

budowa pieca ogrodowego

Rodzaje pieców ogrodowych w zależności od zastosowanych materiałów

Piec ogrodowy jest nie tylko przydatny w gospodarstwie domowym, ale jest również elementem wystroju, który dodaje uroku ogródkowi. Można go zbudować dość łatwo przy niewielkich umiejętnościach i jeśli będziemy postępować zgodnie z odpowiednimi krokami. Nie wszystkie piece ogrodowe są takie same, użyte materiały są różne tak jak i aranżacje które wykorzystasz. Poniżej opisane zostały dostępne opcje materiałowe.

Ceglane piece ogrodowe ( cegły szamotowe, wykorzystywane w budowie kominów )

Jest to najczęściej używany materiał zarówno na grille, jak i do pieców. Zwykle stosuje się cegłę ogniotrwałą (zwaną również szamotem). To wytrzymały materiał o eleganckim wyglądzie, który z powodzeniem pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych ogrodów.

Kamienne piece ogrodowe

Piece kamienne są również bardzo popularne i mają spektakularny, imponujący wygląd. Jest to wytrzymały materiał, doskonale nadający się do takiej konstrukcji.

Gliniane piece ogrodowe ( ceramiczne )

Glina jako ceramika może być również wykorzystana do budowy pieców, zwłaszcza w kształcie kopuł. Jest to specjalny materiał, odpowiedni na tradycyjne podwórka, utrzymany w stylu rustykalnym.

Materiały potrzebne do budowy pieca ogrodowego

Zapotrzebowanie na materiały zależy od stopnia złożoności projektu. Jednak jako przewodnik i niezależnie od projektu będziesz potrzebować:

  • Cegły klasyczne i ogniotrwałe ( szamotowe do budowy kominów )
  • Zaprawa ogniotrwała ( proszek szamotowy, masa do szlamowania kominów )
  • Cement
  • Piasek
  • Płyty OSB
  • Tynk i zmywalny wapno / farba
  • Drzwiczki, np. kominkowe