Jeżeli trafiłeś na tę stronę to oznacza, że ​​posiadasz urządzenia lub instalacje wyposażone w kominy do odprowadzania dymu powstającego w wyniku spalania, takich jak piece, kominki, kotły grzewcze lub na paliwo stałe, piece o dużej mocy do produkcji żywności, samochody kabiny lakiernicze itp. 

Statystyki pokazują, zgodnie z oświadczeniami generalnego inspektora, że w 2020 roku około 50% pożarów, które miały miejsce w gospodarstwach domowych, powstało na skutek wadliwych lub nieoczyszczonych kominów, czy też czyszczenia przez nieprofesjonalne, nieautoryzowane osoby. Niestety, większość z tych pożarów powoduje ofiary w ludziach i znaczne szkody materialne.

Szukasz profesjonalistów w celu naprawy komina lub dostosowania komina do nowoczesnych pieców/kotłów grzewczych? Zadzwoń: Tel.: +48 790 407 781

Po co czyścić komin i naprawiać komin poprzez frezowanie?

Ponieważ nieoczyszczony lub nienaprawiany okresowo komin jest źródłem inicjowania i / lub rozprzestrzeniania się pożarów. Dbanie o stan techniczny kominów zabezpiecza Twoje życie i mienie przed ryzykiem wystąpienia przykrych lub wręcz dramatycznych zdarzeń: wybuchów, pożarów, zatrucia tlenkiem węgla, dymu w domu itp.

naprawa starego komina
naprawa starego komina

Ponadto samo prawo wymaga, abyś go wyczyścił i dbał o stan techniczny poprzez naprawianie kominów. Zaleca się dwie główne metody naprawy starych kominów, mianowicie naprawa poprzez frezowanie lub szlamowanie.

„ Sprawdzanie, naprawa, izolacja termiczna i okresowe czyszczenie kominów są obowiązkowe. 

Również jeśli posiadasz kocioł grzewczy, świadectwo czyszczenia i stanu komina będzie wymagane przez firmy prowadzące działalność serwisową kotłów grzewczych. Dodatkowo musisz mieć świadomość że nowe kotły grzewcze wymagają innych systemów kominowych jak stare piece. Generalnie sprawa rozbija się o wyfrezowanie komina i zamontowanie wkładu kominowego.

Nie można zapominać o tym, że czyszczenie komina przez uprawnione firmy kominiarskie wpisuje się w wymogi norm przeciwpożarowych i gaśniczych (PSI), których nieznajomość często prowadzi do tragedii. A w najlżejszym przypadku do dotkliwych mandatów.

frezowanie-komina-1_ea6f2296e0cb8c8db5848e966b6fd566
naprawa kominów poprzez wyfrezowanie przewodu kominowego

Dlaczego kominy się zapychają?

Przyczyny są w pewnym stopniu naturalne, wynikają także z niewłaściwego użytkowania kotłów grzewczych, zaniedbania lub ignorancji. Najczęstsze to:

  • Przy stosowaniu paliwa drzewnego np. pelletu czy drewna kominkowego o nadmiernej wilgotności (przy stosowaniu drewna o wilgotności powyżej 20% lub drewna iglastego osadza się we wkładzie kominowym sadza niebezpiecznie wysoka);
  • Ukryte wady konstrukcyjne komina, przewodu kominowego;
  • Korzystanie z improwizacji, czyli samodzielna naprawa komina;
  • Zabrudzenie, nieokresowa konserwacja i brak przeglądów komina po zakończeniu użytkowania.

Co się stanie, jeśli nie naprawisz komina?

Przede wszystkim narażasz swoje życie i integralność swojej własności, tworząc w ten sposób potencjalne źródło ognia.

„Niewykonanie weryfikacji, naprawy i okresowego czyszczenia przynajmniej raz w roku kominów w celu oddymiania, jak również niezrealizowanie ich elementów termoizolacyjnych karane jest dotkliwym mandatem ”.

Jednocześnie, niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy prawną powyższe fakty mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu grzewczego, ale także stanowią naruszenie w rozumieniu „prawa przeciwpożarowego” .

Kto musi zlecić naprawę i czyszczenie komina?

Właściciele lub użytkownicy kominów muszą zapewnić, że przynajmniej raz w roku podejmą wszelkie niezbędne środki w celu wykonania czynności przewidzianych prawem. Ich atrybuty obejmują przede wszystkim korzystanie z usług uprawnionych firm kominiarskich np. KMS-BUD – kom. 790 407 781

Warto wiedzieć, że jeśli jesteś posiadaczem kominka na paliwa stałe , jego czyszczenie zawsze odbywa się razem z czyszczeniem komina!

Ponadto, jeśli masz piec do pizzy, który działa na paliwa stałe, zalecamy czyszczenie go maksymalnie co 6 miesięcy, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i higieny żywności. Jeśli szukasz firmy zajmującej się czyszczeniem kominów, skontaktuj się z : https://www.uslugikominiarskieslask.pl/index.php/uslugi/

Montaż i naprawa kominów

Być może zauważyłeś, że Twój obecny komin jest bardzo zniszczony i chcesz go wymienić lub naprawić. A może komin pracuje poprawnie ale ze starym kotłem grzewczym?

Skontaktuj się z nami, ponieważ posiadamy uprawnienia do budowy kominów oraz naprawy kominów, posiadamy także duże doświadczenie w montażu nowych kominów ze stali nierdzewnej, stalowych systemów kominowych oraz pompowanych systemów koncentrycznych do kotłów kondensacyjnych.

Co jeszcze musisz wiedzieć o kominach i ich naprawie?

Jak zwykle, aby ułatwić profesjonalne czyszczenie całego przewodu spalinowego komina, projektant instalacji musi zapewnić na każdym łuku 90 stopni drzwi rewizyjne. 

Niezależnie od tego, czy mówimy o kominach, które przestały być bezpieczne w eksploatacji (z powodu pęknięć lub uszkodzeń spowodowanych kwaśnym kondensatem), czy też nie są już kompatybilne z podłączonymi źródłami ciepła (np. Gdy pożądana jest wymiana źródeł ciepła, pracuje w oparciu o ciąg naturalny: piece, kominki itp., z innymi, które działają na zasadzie ciągu wymuszonego, zgazowania itp.), rozwiązaniem jest montaż ceramicznych wkładów kominowych lub stalowych systemów kominowych.