Parafrazując znaną łacińską maksymę, można powiedzieć, że tektum coronat opus to dach jest zwieńczeniem pracy budynku.
Jeśli tak, to dach wieńczy konstrukcja na styku zbocza, zwana po staropolsku kalenicą. Kalenice dachowe – Zewnętrzne grzbiety strzechy, wykonane z perzu lub słomy. Źle wykonany i wykończony cały dom może stać się wilgotny i spleśniały.
Kalenica dachu jest najwyższym punktem budynku
Grzbiety to najwyższy punkt konstrukcji dachu, często ozdobiony figurą, co nadaje budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Nawiasem mówiąc, ceramiczne ozdoby dachowe były używane w Chinach kilka wieków temu, choć ich przeznaczenie było bardziej magiczne niż dzisiaj.
Uwalnianie powietrza przez kalenicę dachu, często z zamontowanym świetlikiem dachowym, determinuje prawie całą przestrzeń nowoczesnego domu mieszkalnego. W starych budynkach, gdzie strychy służyły jedynie jako szafy i magazyny tymczasowe, było wiele otworów i przecieków. Można powiedzieć, że poddasze przewietrzy wiatr. Ulewny deszcz lub zamieć niosły trochę wilgoci, ale stały ruch powietrza szybko ją wysuszył. Następnie można uszczelnić kalenice dachu i ułożyć gąsiory na zaprawie.
Kiedy na poddaszu pod dwuspadowym dachem wmurowano dwie ściany i strop, a tam urządzono mieszkanie z świetlikiem w dachu, po bokach i na górze pozostały jeszcze puste przestrzenie zapewniające swobodną wentylację budynku. Zaraz po maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni pod dachem mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której pozostała tylko niewielka przegroda. Solidna kalenica dachu dwuspadowego lub jednospadowego powinna odejść w przeszłość.
Norma budowlana mówi, że szczelina wentylacyjna w kalenicy powinna wynosić 0,05% powierzchni dachu pod tą kalenicą, ale nie mniej niż 50 cm 2/1 mb kalenicy. Nawet jeśli postanowienia normy nie są bezwzględnie obowiązkowe, w interesie właściciela domu jest ich przestrzeganie i przestrzeganie warunków.
Kalenica i wysokość budynku
Grzbiety to linia dachu składająca się z pochyłych stoków, które spotykają się u góry. W przypadku dachu dwuspadowego linia kalenicy jest najwyższym elementem domu, a jej wysokość jest z nią powiązana. Jeżeli dach jest zadaszony i nie ma typowej kalenicy, punktem pomiaru wysokości jest przecięcie czterech części dachu.
Za najwyższy punkt dachu uważa się kalenicę dachu płaskiego lub jednospadowego. Gdy dach jest wykonany jako dach płaski, konstrukcja kalenicy dachu płaskiego jest odwrócona, tj. Y. Woda deszczowa jest zbierana przez kanał, wewnętrzną rynnę lub specjalne rury kanalizacyjne.
Linia kalenicy dachu dwuspadowego lub dwuspadowego może być równoległa lub prostopadła do drogi. Dom z dachem kopertowym lub wieloma dachami kalenicowymi na różnych poziomach może utrudnić lokalizację budynku. W takim przypadku, aby nie naruszać założeń planu zagospodarowania działki, najlepiej skonsultować się z serwisem komunalnym.
Główne zadania najwyższej części dachu
W przeciwieństwie do pierwowzoru ze słomy czy trzciny, które zapewniały jedynie szczelność, kalenica dachu nowoczesnego domu jest wielofunkcyjną i skomplikowaną częścią dachu. Do głównych zadań kalenicy należą:
- wentylacja dachu – ułożenie pokrycia dachowego powinno umożliwiać swobodny przepływ powietrza. W ten sposób wilgoć przedostająca się z wnętrza poddasza może wydostać się na zewnątrz przez wylot kalenicy. Całkowicie szczelne pokrycie dachu powodowałoby kondensację, zawilgocenie warstwy termoizolacyjnej, a tym samym zniszczenie więźby dachowej.
- szczelność dachu – pomimo pozostawienia szczeliny wentylacyjnej w dolnej części kalenicy dach musi chronić wnętrze przed deszczem, śniegiem, kurzem i owadami. Dlatego gniazdo musi być starannie zakryte, nie utrudniając przepływu powietrza.
- połączenie połaci dachowych – połacie dachowe i krokwie połączone są ze sobą na kalenicy. W dachach wielowarstwowych, wielospadowych boczne skarpy kalenicy powstają przy kalenicy głównej.
Elementy kalenicy
Prawidłowe wykonanie kalenicy gwarantuje wykonanie głównych zadań dachu. Cyrkulację powietrza zapewniają wywietrzniki, a opaska kalenicowa podtrzymuje gąsiory, chroniąc konstrukcję. W przypadku zwykłego pokrycia dachówką kalenica składa się z następujących elementów:
- Wstępne krycie – w zależności od rozwiązania można zastosować całą płytę wraz z pokryciem dachowym lub membraną. Przy klejeniu do papy i folii niskoparoprzepuszczalnej w kalenicy pozostawia się szczelinę wentylacyjną (folia jest przecięta w rejonie kalenicy). Aby jednak zastosować membranę wysoce paroprzepuszczalną, należy ją montować szczelnie zgodnie z zaleceniami producenta.
- Kontrakty – łączą się wewnątrz kalenicy i są mocowane nakładką lub cięte ukośnie. Łata kalenicowa znajduje się w najwyższej części dachu, na której montowana jest każda gąsior i łata.
- Taśma uszczelniająca i wentylacyjna – składa się z cienkiego arkusza aluminium lub arkusza połączonego z tkaniną np. włóknem polipropylenowym. Opaska została zaprojektowana tak, aby była odpowiednio wyprofilowana i dopasowana do czapki. Listwa uszczelniająca i wentylacyjna pod gąsiorem na kalenicy zapobiega przedostawaniu się kurzu i wody, umożliwiając jednocześnie ucieczkę powietrza.
- Szczotki do gąsiora – elementy wentylacyjne i uszczelniające, które chronią powierzchnię dachu przed deszczem, śniegiem i kurzem. Szczotki do gąsiorów są zwykle wykonane z włókien polipropylenowych odpornych na promieniowanie UV.
- Gąsiory – elementy pokrycia kalenicy. Aby zamknąć linię gąsiorów, stosuje się gąsiory środkowe i gąsiory końcowe, które zamykają sekcję kalenicową po obu stronach.
Kalenica dachu to ważny, a nie prosty element
Choć laikowi kalenica kojarzy się z gładkim rzędem gąsiorów i być może jakąś ozdobą dachu na wierzchu, tak naprawdę jest to ważny i złożony element konstrukcji dachu. Zdarza się, że pod nim kryją się najważniejsze fragmenty kalenicy. Poprawność ich użycia zostanie sprawdzona dopiero po pewnym czasie.