Kominek murowany w drewnianym wiejskim domu to nie tylko źródło ciepła, ogrzewanie w zimnych porach roku, ale także symbol komfortu. Aby urządzenie było jak najbardziej wygodne i budziło tylko pozytywne emocje, musisz zrozumieć, jak prawidłowo rozpalać w piecu i kominku.
Stwórz przytulną atmosferę w swoim domu
Prawidłowe ładowanie i rozpalanie pieca to nie tylko wskaźnik umiejętności właściciela domu. W przypadku skutecznego zapłonu współczynnik użytecznego działania kotła grzewczego będzie maksymalny.
Przed spaleniem drewna lub węgla drzewnego weź pod uwagę takie czynniki, jak:
- budowa pieca;
- jego miejsce;
- ile paliwa zużywa się do rozpalenia;
- doświadczenie w obsłudze kominka.
Przede wszystkim należy oczyścić ruszt żeliwny w celu swobodnego przepływu powietrza pod paliwem i usunąć popiół z popielnika. Jest to konieczne, aby powietrze przepływało równomiernie do wszystkich paliw. Jeśli piec ma być opalany drewnem, to powinno ono być suche, jednolitej wielkości, o średnicy 8-10 cm.
Najlepsze drewno opałowe to brzoza i dąb. Z ich pomocą możesz szybko ogrzać pomieszczenie. Konieczne jest wypełnienie wnęki wewnętrznej pieca drewnem, biorąc pod uwagę, że pomiędzy górną częścią drewna a sufitem pieca musi być odległość co najmniej 20 cm. Konieczne jest włożenie całego drewna opałowego w tym samym czasie, aby kominek nie był stale otwierany.
Rodzaje paliw
Do rozpalania zalecamy rodzaj paliwa, na jaki przeznaczony jest piec. Należy to wziąć pod uwagę przy samodzielnym wyborze lub budowie kominka.
Najbardziej kalorycznym paliwem jest węgiel antracytowy. Kiedy się pali, uwalniane jest 7200 Kcal. Dla porównania węgiel kamienny – do 7000, brązowy – 4000-4500. Drewno opałowe emituje najmniejszą ilość ciepła, tylko 3000 Kcal/kg. Są jednak całkowicie organiczne. Należy pamiętać, że dobrze wysuszone drewno opałowe emituje więcej ciepła – do 4500 Kcal/kg, zielone – o połowę mniej.
Jak już wspomniano, drewno opałowe jest jednak najbardziej przyjaznym dla środowiska paliwem w produkcji nowoczesnych technologii do pieców opałowych. Popyt na kominki opalane drewnem utrzymuje się do dziś. Dlatego informacje o tym, jak prawidłowo rozgrzać piec drewnem, są nadal aktualne .
Zapłon pieca, rozpalanie kotła grzewczego
Aby nastąpiło spalanie, do kominka musi być doprowadzony tlen. Jego regulacja odbywa się za pomocą dmuchawy, którą należy otworzyć na początku zapłonu. Gdy drewno zostanie wystarczająco nagrzane, dmuchawa pozostaje otwarta.
W klasycznych piecach ważne są trzy elementy zapłonu: sama przestrzeń pieca, popielnik i komin. Konieczne jest oczyszczenie popielnika, kominka, aby nic nie przeszkadzało w swobodnym dopływie powietrza do paliwa.
W zależności od jasności płomienia możesz określić, jak skutecznie działa system. Jeśli jest biały, kanał jest za szeroki, więc zawór musi być zamknięty. Jasnożółty płomień wskazuje, że wszystko jest w porządku, jest wystarczająco dużo tlenu.
Proces spalania
Wystąpił pierwszy stan zapalny. Teraz musisz rozpocząć drugą partię gotowego drewna opałowego. Gdy kominek jest gorący, możesz ogrzać wszystkie polana. Nie jest jednak konieczne układanie zbyt dużych kłód, ponieważ ogień może sobie z nimi nie poradzić.
Ponadto tworzą węgiel długopalny, który jest nieefektywny pod względem zużycia paliwa. Większość ciepła w kominie zostanie usunięta powietrzem, co znacznie obniża wydajność. Należy zadbać o usunięcie nadmiaru drewna opałowego po pewnym czasie odroczenia jego użytkowania. Ważne jest również, aby w odpowiednim czasie odwrócić te kłody, które źle się palą i starać się utrzymać równomierny rozkład ognia wewnątrz pieca.
m dłużej trwa proces spalania, tym więcej należy uważać, aby płomień wewnątrz paleniska palił się równomiernie. Większość ciepła do ogrzewania domu musi być pozyskiwana z węgla . Można to osiągnąć, obracając węgiel. Przyczynia się również do większego przepływu tlenu. Przewód kominowy musi być zamknięty, gdy płonący płomień zmieni kolor z niebieskiego na biały.
Piece mają właściwości zależne od materiału, z którego są wykonane. Kominki wykonane z kamienia, betonu i cegły wymagają dużego wysiłku, aby je rozpalić. Zapłon zajmuje co najmniej godzinę. Kominek zajmuje najwięcej czasu. Podczas ogrzewania kominka otwartym płomieniem, ze względów bezpieczeństwa należy zawsze być w pobliżu.
Często po dłuższej przerwie, takiej jak na początku, trudno rozpalić piec w sezonie letnim … Po długim przestoju jest mokro i zimno. W takim przypadku musisz wiedzieć, że taki piec należy rozpuszczać powoli i stopniowo, w przeciwnym razie zapewnione zostaną pęknięcia w materiale. Ponadto można je znaleźć nie od razu, ale po kilku latach.
Prawidłowe zapalenie wygląda tak:
- Konieczne jest zapewnienie normalnego przepływu tlenu, a także emisji dymu. Niezbędne jest ogrzanie pieca i przewodów dymowych komina, aby zapobiec gromadzeniu się zimnego powietrza w kominie, ponieważ uniemożliwia to uchodzenie dymu, który przemieszcza się w przeciwnym kierunku i wypełnia dom.
- Aby uniknąć tej niepożądanej możliwości, zacznij spalać małe porcje suchego drewna opałowego. Płomień o średniej intensywności powinien palić się cicho, a dym powinien być wytwarzany jak najmniej. Następnie możesz zwiększyć intensywność.
- Częstym problemem jest to, że płomień gaśnie na początku zapłonu. Przed rozpaleniem pieca należy sprawdzić komin pieca i komin, aby upewnić się, że wszystko jest czyste i wolne od ingerencji. Nie ma możliwości przyspieszenia procesu przez dodanie łatwopalnych materiałów. Wystarczy zamknąć dmuchawę i poczekać, aż komin zacznie się palić cienkim suchym drewnem opałowym.
Jeśli komin jest zatkany, nie próbuj od razu demontować pieca. To nie takie proste. Czasami łatwiej jest zbudować nowy niż naprawić niedociągnięcia starego. W każdym razie potrzebna jest pomoc specjalisty. Prostym sposobem rozwiązania problemu jest powolne zalewanie pieca po sprawdzeniu układu wydechowego powietrza. Jeśli wszystko jest tutaj normalne, przyczyną może być paliwo. Lepiej jest wcześniej przygotować drewno opałowe.
Na koniec kilka sekretów układania drewna opałowego. Cienkie wióry lub papier powinny znajdować się pod samym drewnem opałowym. Drewno opałowe należy układać na sucho, tak aby odległość między nimi była niewielka. Odbywa się to w celu zapewnienia równomiernego przepływu powietrza do drewna i dymu przez komin. Napełnij nie więcej niż połowę całkowitej objętości piekarnika. I jeszcze jedna wskazówka: ćwicz częściej. Wraz z doświadczeniem przyjdzie wiedza, jak prawidłowo ogrzać piec w domu.
Rosyjski piec istnieje już od czterdziestu wieków. Od niepamiętnych czasów była wybawicielką od mroźnej zimy, magazynem ciepła w domu i żywicielem całej rodziny. Do tej pory można to zobaczyć nie tylko na ilustracjach rosyjskich opowieści ludowych, ale także w wielu wiejskich i wiejskich domach.
Więcej ognia, mniej dymu
Aby ogień rozpalił się szybciej, do kominka należy włożyć korę brzozową usuniętą z kłód brzozowych, gazet lub słomy. Powinny wsunąć się pod najniższy rząd drewna opałowego. Te nieważkie materiały zapalały się natychmiast i szybko rozprzestrzeniały się na drewno. Aby uniknąć wdychania tlenku węgla, należy całkowicie otworzyć zawory kominowe. Wtedy dym nie wejdzie do domu, ale na zewnątrz. Aby komin prawidłowo pracował należy pamiętać o zamontowaniu wkładu kominowego np. ceramicznego, jednak przed zamontowaniem wkładu warto zamówić firmę która wykona frezowanie komina, co znakomita metoda na poprawienie ciągu kominowego.
Możesz teraz rozpocząć rozpalanie pieca. Pod opalany drewnem „dom” należy wsunąć zapaloną pochodnię lub dopasować głębiej i spalić papier lub korę brzozową w kilku miejscach. Gdy drewno pęka u wylotu pieca, czas zabrać jelenia i włożyć do niego garnek z owsianką.
Popiół i węgiel z dala
Po wygaszeniu ognia piec musi być oczyszczony z popiołu i węgla pozostałego ze spalonego drewna. Aby to zrobić, musisz otworzyć „palniki” wewnątrz pieca, wziąć pogrzebacz i wsypać popiół i węgiel do lochu pod piecem. Stamtąd można je całkowicie usunąć później.
Masywny rosyjski piec zwykle długo utrzymuje ciepło. Dlatego, gdy ogień zgaśnie, nadal można w nim upiec chleb. Ciasto rozprowadza się na blachach do pieczenia i umieszcza na końcu piekarnika. Ujście kuchenki jest następnie zamykane zaworem, aby utrzymać ciepło w piekarniku tak długo, jak to możliwe.