Wszystkie typy kominów wykonują tę samą pracę, kierując gazy spalinowe z pożarów na paliwo stałe na zewnątrz, chociaż kilka czynników określa skuteczność działania komina. Rodzaj posiadanego urządzenia określa przede wszystkim, jaki rodzaj komina jest wymagany w Twoim domu. Chociaż możliwości projektowych kominów jest znacznie więcej, istnieją tylko trzy podstawowe typy kominów.

Czynniki wpływające na działanie komina

Ciąg kominowy decyduje przede wszystkim o tym, czy komin wykonuje swoją pracę właściwie. Czynniki, które często wpływają na ciąg to wielkość komina, ciśnienie powietrza, wysokość komina i niedrożność komina.

Pierwsze trzy z czterech są nieco złożone, a niektóre podstawowe informacje są następujące:

Rozmiar komina

Wielkość komina ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy urządzenia grzewczego na paliwo stałe. Do określenia odpowiedniej wielkości komina można użyć równania. W istocie pomiary szerokości otworu kominkowego, wysokości otworu i przecięcia tych dwóch pomiarów wraz z wysokością pomiaru linii przecięcia wyznaczają wielkość przewodu kominowego w jednolitej tabeli wymiarowej dla instalacji kominkowych i kominowych.

Ciśnienie powietrza

Wiele nowych domów jest wyjątkowo szczelnych. W rezultacie w kominie często brakuje powietrza potrzebnego do prawidłowego ciągu kominowego. Zmienne ciśnienie powietrza w domu może powodować „efekt stosu”, który może również negatywnie wpływać na przeciąg.

Wysokość komina

Istnieje również wzór na wysokość komina, aby zapewnić odpowiedni ciąg. Na przykład częścią tego wzoru jest to, że od podłogi paleniska do szczytu komina powinno być co najmniej 15 stóp.

Niedrożność komina

Wreszcie niedrożność komina wpłynie na ciąg. Nagromadzenie kreozotu w kominie może spowodować zablokowanie. Zwierzęta i zanieczyszczenia, takie jak liście lub niszczejący mur, mogą również powodować utrudnienia, które zmniejszają wydajność ciągu kominowego. Ważne jest, aby zainstalować nasadkę komina z różnych powodów, które obejmują zapobieganie zablokowaniu przez istotę szukającą ciepła oraz przez zanieczyszczenia z zewnątrz.

Rodzaje kominów


Komin murowany

Zazwyczaj komin murowany jest budowany z przewodem z dachówki glinianej. Czopuch łączy się z kominkiem, piecem grzewczym lub piecem. Cegła, kamień i bloki cementowe to standardowe materiały stosowane do kominów murowanych, które zwykle wytrzymują co najmniej sto lat. Zaprawa stosowana między murami wytrzymuje jednak tylko około jednej czwartej tego czasu.

montowanie stalowych systemów kominowych
montowanie stalowych systemów kominowych

Gdy zaprawa zaczyna niszczeć, zwykle po maksymalnie 25 latach, można zastosować procedurę znaną jako „zaginanie” lub „ponowne spoinowanie” w celu zastąpienia zaprawy i przywrócenia integralności strukturalnej komina. Jeśli zaprawa zawiedzie i dostanie się wody do muru lub jeśli wilgoć dostanie się do muru w inny sposób, konieczna jest naprawa komina. Bez naprawy uszkodzonego przez wodę muru komin zacznie się przechylać i może się zawalić.

Metalowy komin dachowy – komin domowy – stalowy system kominowy

Kominki prefabrykowane są powszechne w nowoczesnych domach i jako dodatki w istniejących domach. Podstawowy poziom komina prefabrykowanego obejmuje metalową rurę, która biegnie poza linią dachu, uwalniając gazy w taki sam sposób, jak komin murowany. Nie jest potrzebna wkładka kominowa. Specjalny komin jest tworzony tak, aby pasował do urządzenia koordynującego, a przestrzeganie instrukcji producenta zapewnia, że ​​zainstalowany jest właściwy komin. Bezpieczne użytkowanie prefabrykowanego kominka i metalowego komina najlepiej zapewnić zaplanowanie profesjonalnej instalacji.

Pościg kominowy z metalowym kominem

Niektóre metalowe kominy nazywane są również „kijanymi kominami”, a ich bezpieczna eksploatacja wymaga dodatkowej funkcji. Te metalowe kominy otoczone są nasadką kominową . Pokrowiec jest często wykonany z bocznicy. Można go jednak zbudować z prawdziwej lub sztucznej cegły lub innego materiału zatwierdzonego do tego celu. Dekoracyjna osłona komina całkowicie zasłania metalowy komin, co podnosi walory estetyczne komina.

Skontaktuj się z rozwiązaniami do oszczędzania kominów

W sprawie instalacji kominów, inspekcji kominów, czyszczenia kominów i przebudowy kominów, skontaktuj się z certyfikowanymi ekspertami w Kms-Bud, najbardziej szanowanej firmie kominiarskiej na Śląsku. Nasi kominiarze są najlepiej wyszkoleni w okolicy i z dumą służymy mieszkańcom całego regionu. Pomożemy zapewnić prawidłowe działanie komina oraz zapewnimy niezrównaną konserwację komina. Zadzwoń do Kms-Bud już dziś pod numer +48 790 407 781, aby uzyskać najlepsze usługi kominowe.