Jaka średnica powinien mieć komin w domu. Jak zrobić odpowiedni komin do pieca.

Ogrzewanie kotłowe, a nawet zwykła kolumna gazowa mają jedną wspólną cechę: wymagają odprowadzenia powietrza nasyconego produktami spalania. Zwrócenie uwagi na ten temat to zapewnienie sobie nie tylko do wygody, ale także do bezpieczeństwa.

Koszt paliwa, stosunek ciepła wytworzonego do traconego, czyste powietrze wewnątrz oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe zależą od prawidłowego zaprojektowania i wykonania komina. Tworzenie kanału do usuwania produktów spalania jest konieczne, aby kierować się przepisami budowlanymi, wymaganiami producentów sprzętu i zdrowym rozsądkiem. Najpierw porozmawiamy o ogólnych wymaganiach dotyczących komina i o tym, czego nie można zrobić.

Odpowiedni materiał na wykonanie komina

Podstawową cechą komina jest jego materiał. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kominy ze stali nierdzewnej kwasoodpornej z dodatkiem molibdenu. Ale do kominków i pieców, w których spaliny nie mają wysokiej kwasowości, można zastosować starą dobrą cegłę.
Optymalnym kształtem komina jest walec. Im więcej dymu na drodze dymu spowodowanego kątem, tym trudniej jest przejść i tym więcej sadzy osadza się na ścianach.

Pierwsza charakterystyka jest obliczana na podstawie wydajności urządzenia, szerokości jego wylotu, liczby i rodzaju przeszkód w dymie. Wysokość ilości kominów zgodnie z przepisami budowlanymi z uwzględnieniem wysokości budynku, rodzaju dachu, ilości świetlików dachowych oraz wymiarów sąsiednich budynków (schemat). Przy projektowaniu ważne jest spełnienie wymagań dla poziomych przekrojów komina. Ich długość nie powinna przekraczać 1 m, ponieważ ciepłe powietrze porusza się w pionie, a nie w poziomie. Niespełnienie tego wymogu spowoduje słabą przyczepność i zwiększone osadzanie się sadzy w tym obszarze.

Podłączenie do komina kotła lub kominka często wiąże się z problemem niedopasowanych średnic. W takich przypadkach stosuje się reduktor. Obszar wyposażenia przyłączeniowego z uchwytem kominowym ze specjalnego materiału uszczelniającego. Kolejny montaż komina z rur odbywa się na początku kondensacji, czyli z rozprężeniem ku górze. Zapobiegnie to przedostawaniu się skroplin do zewnętrznej ściany rury.
Komin murowany odbierany jest zgodnie z projektem. Każdy kominek i każdy piec wymaga własnego kanału kominowego.

wkład ceramiczny do komina dymowego
wkład ceramiczny do komina dymowego

Jeśli w domu jest stary ceglany komin i chcą go wykorzystać na kocioł gazowy, należy wykonać prace polegające na frezowaniu komina. W starym kominie montujemy rurę stalową odporną na kwasy, zostawiamy szczelinę techniczną pomiędzy nową rurą a murem. Muszą brać pod uwagę kąt nacisku i zapewnić drzwi inspekcyjne. Jednym z głównych wymagań kotłów gazowych jest budowa zaworu kondensacyjnego. Może to być pionowy kolektor kondensatu lub trójnik z konewką. Ważne jest, aby para wodna była odpowiednio alokowana.

Izolacja komina zapewnia bezpieczeństwo zarówno kominowi, jak i domowi. Ogrzewanie pozwala na przyspieszenie nagrzewania rury i zmniejszenie kondensacji. Jeśli rury przechodzą w pobliżu materiałów palnych, izolacja je uratuje. Umieszczając komin na podłodze, należy przestrzegać wszystkich zasad pożarowych, w zależności od materiału zakładki i temperatury rury.
Lepiej, jeśli powierzchnia ścian i sufitu, znajdujących się w pobliżu komina, zostanie wykończona materiałami niepalnymi. W przeciwnym razie będą musiały zostać pokryte blachą z warstwą materiału, który nie podtrzymuje palenia.
Wystającą część rury kominowej należy chronić przed wiatrem i dodatkowo zabezpieczyć. Ochronę przed opadami atmosferycznymi i osadami zapewniają przegrody, kratki, a nawet wiatry. Należy jednak pamiętać, że taka ochrona nie jest odpowiednia we wszystkich przypadkach. Jeśli w przypadku kominka i pieca jest normalny okap, to w przypadku sprzętu gazowego – naruszenie bezpieczeństwa systemu.

Błędy przy budowie lub renowacji komina

Błędy popełniane podczas remontu komina mogą w rzeczywistości nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich wymagań prawa budowlanego. Niektóre konsekwencje niewłaściwego projektu spowodują kosztowną regenerację, podczas gdy inne mogą spowodować pożar lub zatrucie produktami spalania.

Eksperci nie zalecają stosowania materiałów, które nie są do tego przeznaczone, takich jak azbest i aluminium. Jeśli chodzi o kocioł gazowy , to cegła nie jest najlepszą opcją . Kwaśne środowisko może je zniszczyć w ciągu kilku lat.


Zmiana średnicy komina podczas pracy bez angażowania specjalisty z pewnością zmniejszy wydajność systemu. Obciążenie komina nie może przekraczać wartości, które mogą doprowadzić do zniszczenia budynku.
Połączenie kilku instalacji w jedną sieć oddymiania jest możliwe tylko w przypadku wykonania obliczeń przez wyspecjalizowane firmy inżynierskie, takie jak KMS-BUD : https://www.kms-bud.pl/kontakt/

Wśród najbardziej niebezpiecznych błędów można zidentyfikować:

  • niewystarczająca izolacja termiczna komina, prowadząca do obciążenia lub zapłonu sąsiednich materiałów;
  • zastosowanie do wentylacji kominów lub łączenia ochrony dwóch kanałów za pomocą jednego grzybka. Ten błąd powoduje zniszczenie systemu wentylacyjnego z powodu pojawienia się dymu w domu;
  • nieautoryzowane modyfikacje i naprawy bez wykonywania wstępnych obliczeń.