Skąd pojawia się sadza?

Podczas spalania paliwa w piecu lub kominku wraz z wydzielaniem się ciepła następuje proces uwalniania substancji lotnych, zalegających wewnątrz komina – na jego ścianach.

Sadza i osady żywiczne zajmują odcinki poziome, różne występy i nierówności, narożniki.

Stopniowo zwiększa się grubość warstwy i zwęża się kanał kominowy.

Jeśli zamiast przezroczystego lub białego, z komina wydobywa się czarny dym, a ogień w kominku przybiera ciemnopomarańczowy odcień, to sygnał, że czas wyczyścić komin.

Dlaczego komin jest zanieczyszczony?

Zatykanie komina następuje podczas spalania paliwa, gdy uwalniane są z niego gazowe i stałe produkty ze strumienia gazów paleniskowych. Ale pod pewnymi warunkami nie do końca latają w rurze. Dzieje się tak w następujących okolicznościach:

Spalanie surowego drewna. Paliwo o zawartości wilgoci powyżej 24% zawiera zwiększoną ilość wilgoci wewnątrzkomórkowej, która aktywnie odparowuje podczas spalania. Opary te unoszą się wraz z gazami pieca w koszu. W zimnym lub niewystarczająco ogrzanym kanale mieszają się one ze schłodzonym powietrzem, po czym kondensacja osadza się na jego ściankach. I to nie tylko woda, bo opary zawierają produkty utleniania, więc osad jest kwaśny. Nie spływają one tylko po ściankach rury, znaczna ich część pozostaje na ściankach wytrącając stałe produkty spalania dymu, natomiast na ściankach tworzą się nagary zmniejszające przekrój przewodu kominowego.

dbanie o komin - poszerzanie średnicy komina
dbanie o komin – poszerzanie średnicy komina

Stosowanie zabronionych paliw. Oczywiście nie ma bezpośrednich przeciwwskazań, ale odpadów z obróbki drewna, składających się z drewna z wypełniaczami w postaci spoiw, nie można używać do spalania pieca. Do takich materiałów należą sklejka, płyta wiórowa i odpady z włókien drzewnych. Takie paliwo emituje dużą ilość smoły w dymie, która intensywnie osadza się na ściankach komina. Podobny efekt ma drewno iglaste – sosna lub świerk.
Zimny ​​róg. Przy określonej temperaturze w kanale następuje kondensacja wilgoci na ścianach. Ten stan gazów nazywany jest „punktem rosy”. W przypadku powstania takich warunków wewnątrz komina, osadzanie się kondensatu na jego ściankach zachodzi w sposób aktywny, powodując gromadzenie się sadzy. Aby pozbyć się tego zjawiska, musisz niezawodnie zaizolować rurę, zmniejszając jej przenoszenie ciepła do otaczającej przestrzeni. Następnie komin nagrzeje się, a punkt rosy wzrośnie powyżej, pozostawiając przestrzeń wewnątrz komina.


Obecność poziomych odcinków rur. Najwięcej sadzy tworzy się na łokciach komina, dlatego lepiej nie stosować tej metody umieszczania bez specjalnej potrzeby. Jeśli inne rozwiązanie nie jest możliwe, środki czyszczące należy zainstalować na obrotowych kolankach, które można otworzyć, a kolanko bez gromadzenia się sadzy.

W przypadku konieczności wykonania przekroju poziomego na koszu przejście do niego należy wykonać za pomocą wymiaru ze specjalnym otworem do czyszczenia (rewizja)

Szorstkie ściany komina. Przy budowie komina konieczne jest przetarcie kanału, aby poprawić jakość jego powierzchni. Sadza osadza się przede wszystkim na nierównościach w koszu.
Piekarnik jest ogrzewany odpadami komunalnymi. Takie paliwo jest jeszcze bardziej szkodliwe dla komina niż użycie sklejki i innych odpadków. Zawsze zawiera resztki plastikowych lub plastikowych opakowań, z których podczas spalania uwalnia się dużo chemii. Gwarantuje się, że w tym przypadku komin porośnie sadzą szybciej niż do końca sezonu grzewczego.

Jak i czym wyczyścić komin?

Można usłyszeć wiele doświadczonych opowieści, o mocy garści soli kamiennej posypanej węglem, o skrobi czy suszonych skórkach ziemniaczanych dodawanych podczas palenia…

Skuteczność tych środków z sadzy potwierdza ich „odwar”, osadzanie się substancji na powierzchni osadów sadzy i ich spływanie, popychając ze sobą inne cząsteczki.

Współcześni producenci, kierując się tą samą zasadą, oferują wiele różnych produktów zarówno w workach, jak i w zapalniczkach, proszkach czy polanach…

Trudno mi mówić o związkach chemicznych powstających podczas spalania tych środków w kominach i ich wpływie na trwałość materiałów, bo nie badałem tego problemu, ale domyślam się – na pewno nie dodaje to kominowi życia.

Odpowiadając na pytanie o zastosowanie wszystkich tych środków i skuteczność metody chemicznego czyszczenia, uważam, że nadają się one tylko do profilaktyki. Naiwnością jest wierzyć, że jakiś magiczny środek może oczyścić zatkany komin!

A niecałkowicie zatkany komin nie jest w stanie samooczyszczać się. Należy go przetrzeć pędzlem, tzn. wymagane jest działanie mechaniczne!

Przede wszystkim czyszczenie komina polega na usuwaniu zatorów z gruzu budowlanego oraz w zapadniętych częściach sadzy i kurzu. Odbywa się to poprzez uderzenie stalowej kulki w górny kabel wzdłuż gruzu lub podniesienie jej od dołu za pomocą prętów (rur). Jednocześnie sprawdzane jest przejście kanału.

Następnie gruz jest usuwany przez włazy i kieszenie czyszczące, a w przypadku ich braku przez otwarcie ścianek kanałów i pieców, a następnie uszczelnienie otworów technologicznych.

sadza w kominie - wkłady kominowe
sadza w kominie – wkłady kominowe

Do usuwania osadów sadzy ze ścian komina stosuje się:

  • Kominek trzy. (linka, kierownica, ładunek) opuszczane od góry przez ujście rury, wytrząsając osady sadzy w dół;
  • Ruff na wędce z włókna węglowego. (W zależności od modelu istnieje wiele domowych opcji, od wzmocnienia z włókna szklanego lub rur metalowo-plastikowych) Można go używać do czyszczenia zarówno z góry na dół, jak i od dołu do góry.
  • Ręczne i improwizowane środki: szczotka do szkła, szczotka do miotły, skrobak z tworzywa sztucznego są używane do obszarów w pobliżu otworu do czyszczenia;
  • Giętki wałek z kierownicą lub „słońcem” połączonym z wiertłem obraca sadzę przez obrót;
  • Alkaliczna myjka koszowa z podajnikiem i bez, również poprzez obracanie i pchanie, eliminuje osadzanie się sadzy.

Po usunięciu całej sadzy ze ścian komina konieczne jest oczyszczenie kanałów z jej pozostałości. Aby to zrobić, zastosuj:

  • Wiadro z kominem. Wiaderko posiada płaską krawędź, dzięki czemu idealnie przylega do powierzchni piekarnika, a wiadro posiada składany uchwyt. Służy do usuwania gruzu, który zapada się z kieszeni i dna komina;
  • Dysza cyklonowa do sadzy. Łączy się z odkurzaczem domowym;
  • Odkurzacz specjalny lub budowlany.
  • Wykonaj poszerzanie średnicy komina